Відділ культури і туризму Новоград-Волинської міської ради
Міська централізована бібліотечна система
Центральна міська бібліотека ім. Юрія Ковальського
Віра Омелянівна Римська

Віра Римська — невтомна дослідниця і берегиня життя і творчості Лесі Українки
(Біобібліографічний нарис)
Віра Омелянівна Римська

В один із прекрасних літніх днів, 16 серпня 1938 року, в сім’ї службовця народилася нині глибоко шанована наша землячка — завідуюча літературно-меморіальним музеєм Лесі Українки, заслужений працівник культури України, кавалер ордена Княгині Ольги ІІІ ступеня Віра Омелянівна Римська.

Нелегкою була її життєва стежина. Зростала разом з старшою сестрою Раїсою в мальовничому куточку поліського краю, в селі Ясна Поляна Червоноармійського (нині — Пулинського) району.

Дуже рано залишилась без батька. Друга світова війна забрала його в перший же рік. Невимовним болем відгукнулося це в серці матері, яка, незважаючи на скруту, намагалася з останніх сил підняти своїх донечок на ноги.

Ввічлива, чуйна, слухняна, Віра допомагала мамі і бабусі по господарству та з нетерпінням чекала вільної хвилинки, щоб скоріше зануритись у неймовірно глибокий світ літератури. Творчість Т.Г.Шевченка, І.Я.Франка та інших відомих українських письменників захоплювала дівчинку. Та неоціненним скарбом для себе виявила вона твори Лесі Українки.

У перший клас Віра пішла до Яснополянської семирічної школи. Десятий клас закінчила у Червоноармійській середній школі, влаштувалася на роботу в місцевий колгосп «Вперед», одночасно навчаючись у Дубнівському бібліотечному технікумі.

Закінчивши технікум, працювала бібліотекарем Андріївської сільської бібліотеки. Із 1959 по 1961 рік працювала інструктором-методистом Червоноармійського відділу культури.

У 1963 році вступила заочно до педагогічного інституту ім. Івана Франка, а через два роки — заочно до Київського інституту культури ім. Олександра Корнійчука на бібліотечний факультет. Будучи студенткою спробувала себе в ролі викладача у школі-інтернаті. В зв’язку з реорганізацією районів в області у 1963 році переїздить до Новоград-Волинського. Працювала у школі, де проявила себе високоосвіченим педагогом. Старша сестра Віри Омелянівни — Раїса Римська, теж вчитель. За плідні роки праці на освітянській ниві отримала звання «Заслужений вчитель України».

Згодом Вірі Омелянівні запропонували очолити меморіальний музей Лесі Українки як філіал Житомирського обласного краєзнавчого музею. З превеликим бажанням та небаченим запалом вона взялася до роботи.

Літературно-меморіальний музей Лесі Українки в будинку, де народилася і зростала поетеса, був відкритий з нагоди 50-річчя з Дня її пам’яті — 1 серпня 1963 року. Матеріали, видання та фото, розміщені в експозиції, висвітлювали життєвий та творчий шлях славетної землячки.

Минали роки, фонди музею поповлювалися новими матеріалами, експозиціями. Особливою подією у житті музею став славний ювілей — 100-річчя від дня народження Лесі Українки. За Постановою Ради Міністрів УРСР від 11 вересня 1970 року було створено Новоград-Волинський літературно-меморіальний музей Лесі Українки — відділ Житомирського обласного краєзнавчого музею. До ювілею було передано все приміщення будиночка й проведено реконструкцію існуючих експозицій.

За всі роки праці Вірою Римською проведено чотири реконструкції музею, капітальний ремонт меморіального будинку та помешкання Окружків — господарів, в яких молода сім’я Косачів наймала житло. Ці два будинки з’єднано перехідною галереєю і складають літературно-меморіальний комплекс: меморіальна частина та відділ вшанування пам’яті поетеси «Серед живих жива» з просторим заквітчаним двориком.

У п’яти меморіальних кімнатах відтворено життя Лесиної родини, тут зберігаються особисті речі Драгоманових-Косачів. Особливе значення має «Дитяча кімната Лесі Українки» та «Кімната реліквій» родини. Дякуючи листуванню з сестрами, племінниками, близькими і друзями родини, науковим пошукам, вдалося зібрати значну кількість особистих речей, що дало можливість створити таку унікальну кімнату.

Проведено велику наукову роботу, зібрано близько 2404 експонати основного фонду, 843 — науково-допоміжного, видано 5 збірників наукових досліджень про творчість Лесі Українки, її життя в Новограді-Волинському, видавались буклети, путівники по Новоград-Волинському літературно-меморіальному музеї Лесі Українки. Особисто Вірою Римською видано книги «На сповідь до Лесі» (2003 р.), «Леся Українка: сюжети з життя» та ін.

Музей переживав різні часи, але в ньому завжди під мудрим керівництвом Віри Омелянівни працювали самовіддані люди, які доклали немало зусиль для збагачення його фондів, організації і проведення змістовних екскурсій, літературних зібрань, зустрічей з цікавими, творчими людьми та збереження надбань Лесиної домівки.

Сьогодні музей продовжує розвиватися. Щороку кількість відвідувачів лише зростає. Тому, враховуючи винятковий внесок Лесі Українки у розвиток української літератури, у культурне, освітнє та суспільно-політичне життя України, Верховна Рада України Постановою № 2286-VIII від 8 лютого 2018 року до відзначення 150-річного ювілею з Дня народження письменниці постановила здійснити реконструкцію та розширити площу Новоград-Волинського літературно-меморіального музею Лесі Українки.

Все своє життя Віра Омелянівна закохана в постать Лесі Українки, у її творчість, мужність мудрість та одержимість. Тому й не дивно, що невеликий ошатний будиночок над Случчю став для Римської, немов новонародженою дитиною, яку плекає вона все життя.

Своєю титанічною працею Віра Римська й досі сіє в людських серцях зерно любові до рідного краю та славних і талановитих земляків. Власними руками вона створює нові цікаві експозиції в музеї. Невтомно шукає найтонші й маловідомі загалу ниточки з минулого письменниці, аби відтворити її життя до найменших дрібниць.

Сьогодні за стільки років неможливо порахувати всі тематичні вечори, літературно-мистецькі зустрічі письменників, поетів, презентації книг, заходи в рамках Міжнародного свята літератури і мистецтв — «Лесині джерела», до Дня народження Лесі Українки, виставки образотворчого мистецтва в різних жанрах, персональні виставки професійних художників, художників-дизайнерів, музикантів, піснярів та інших, які були організовані в музеї.

Віра Омелянівна Римська

Не дивлячись на те, що Віра Омелянівна повністю віддана улюбленій роботі, вона ще й встигає бути хорошою господинею, любить працювати на землі, дивує всіх знайомих чудовими врожаями з дачної ділянки. Зі своїм відданим чоловіком — Кирилюком Миколою Микитовичем — виховали чудового сина Руслана. Сьогодні Руслан Миколайович — кандидат сільськогосподарських наук, заслужений працівник сільського господарства України. Тож Віра Омелянівна щиро гордиться своїм сином.

Віра Омелянівна Римська

Заслужений працівник культури України Віра Омелянівна Римська, за своє віддане служіння у розвитку української культури, відзначена державними, обласними і міськими нагородами: орденом княгині Ольги ІІІ ступеня, орденом «Звягель», відзнакою перед Новоград-Волинським районом, Почесною відзнакою Українського фонду культури «За подвижництво в культурі», званням «Почесний громадянин Новограда-Волинського». Віра Римська є лауреатом премії ім. Лесі Українки Житомирського обласного відділення Українського фонду культури та переможцем рейтингу «Гордість міста-2015» у номінації «Кращий краєзнавець».

Віра Омелянівна Римська віддала багато свого здоров’я, знань, вклала свій талант, свою мудрість мистецтвознавця, літератора, науковця, працівника культури у долю рідної України.

Новоград-Волинці щиро пишаються здобутками й досягненнями невтомної берегині Лесиної оселі — Віри Римської. Цінують її за професіоналізм, творчість, життєвий запал, невичерпну енергію, за безмежну любов до рідного краю!

Римська В.О.: статті з збірників, періодичних видань

 • Римська В. Ясна зірка письменницького сузір’я // Поліські новини. — 2017. — 30 червня. — С.5.
 • Римська В. Повернення // Лесин край. — 2015. — 23 липня. — С.11.
 • Римська В. Тут промовляє сама історія до нас… // Лесин край. — 2014. — 15 травня. — С.6.
 • Римська В. До Лесі сучасність і майбутнє прямує // Новоград-Волинські новини. — 2013. — 21лютого. — С.4.
 • Римська В. Новорічні вітання з Італії // Новоград-Волинські новини. — 2011. — 5 січня. — С.3.
 • Римська В. Ясна зірка письменницького сузір’я // Новоград-Волинські новини. — 2012. — 28 червня. — С.4.
 • Римська В. 18 травня — міжнародний день музеїв // Новоград-Волинські новини. — 2012. — 17 травня. — С.2.
 • Римська В. Досвітньою зорею стала: 25 лютого — день народження Лесі Українки // Житомирщина. — 2012. — 24 лютого. — С.14.
 • Римська В. Приклад українським меценатам // Лесин край. — 2012. — 17 травня. — С.2.
 • Римська В. Цілющі води щедрого таланту // Лесин край. — 2012. — 23 лютого. — С.2.
 • Римська В. Музей — це скарбниця знань // Новоград-Волинські новини. — 2011. — 19 травня. — С.3.
 • Римська В. Поріг священний і вічно дорогий // Новоград-Волинські новини. — 2011. — 27 січня. — С.6.
 • Римська В. Вічна зоря України // Лесин край. — 2010. — 29 липня. — С.3.
 • Римська В. «В моєму серці є і його струни», або «На Волині народилися, на Волині хрестилися» // Лесин край. — 2009. — 16 липня. — С.4.
 • Римська В. Ти житимеш красою серед квітів або квіти в житті і творчості Лесі Українки // Краєзнавчий альманах. Вип.1. — Новоград, 2009. — С. 64–68.
 • Римська В. Глибокий знавець дитячої душі: Олена Пчілка // Краєзнавчий альманах. Вип.1. — Новоград, 2009. — С. 68–70.
 • Римська В. Глибокий знавець дитячої душі: До 137-ї річниці від дня народження Лесі Українки // Новоград-Волинські новини. — 2008. — 14 лютого. — С.4.
 • Римська В. Будиночок над Случчю : До 137-ї річниці від дня народження Лесі Українки // Новоград-Волинські новини. — 2008. — 21 лютого. — С.3.
 • Римська В. Відкрито інститут Лесі Українки : У Луцьку на базі Волинського університету та інституту літератури // Лесин край. — 2007. — 11 січня. — С.7.
 • Римська В. Родина Косачів залишила глибокий слід в історії : До 136-ї річниці від дня народження Лесі Українки // Лесин край. — 2007. — 22 лютого. — С.5.
 • Римська В. Підтримка музеїв — це збереження історичних цінностей, або Не загубилась доброта // Лесин край. — 2006. — 3 червня. — С.6.
 • Римська В. «І Случі рідної веселі береги» : Леся Українка і Звягель // Лесин край. — 2006. — 25 лютого. — С.5.
 • Римська В. «Золото - блакитний струмочок Лесиного дитинства»: Місто народження Лесі // Новоград-Волинські новини. — 2004. — 26 лютого. — С.3.
 • Римська В. Вічно захоплені її генієм: 25 лютого — 133 роки від дня народження Лесі Українки // Лесин край. — 2004. — 21 лютого. — С.4.
 • Римська В. «Родюча як земля, а робоча, як бджола»: 155 років від дня народження Олени Пчілки // Лесин край. — 2004. — 2 червня. — С.5.
 • Римська В. Вчений, письменник, перекладач : 100 років тому перестало битися серце М. Обачного, рідного брата Лесі Українки // Лесин край. — 2003. — 16 жовтня. — С.4.
 • Римська В. Леся Українка : літературно-меморіальний музей Лесі Українки // Новоград-Волинські новини. — 2003. — 31 липня. — С.5.
 • Римська В. Народне мистецтво вічне : фонди музею Лесі Українки прикрасила книга Євгенії Шудрі «Подвижниці народного мистецтва» // Лесин край. — 2003. — 17 травня. — С.7.
 • Римська В. «Мої найперші, наймиліші роки життя»: До 131 річниці від дня народження Лесі Українки // Лесин край. — 2002. — 23 лютого. — С.3.
 • Римська В. Найкраща звягельська домівка: М.Косач-Обачний // Вічні берегині України. — Новоград, 2001. — С. 8-11.
 • Римська В. Не згасає інтерес до імені її : Музей Лесі // Лесин край. — 1999. — 15 травня. — С.4.
 • Римська В. Талановита мати геніальної дочки: 150 років від дня народження Олени Пчілки // Лесин край. — 1999. — 26 червня. — С.6.
 • Римська В. У дітях бачила майбутнє: Леся Українка // Лесин край. — 1999. — 24 лютого. — С.5.
 • Римська В. Голос батьківщини кличе: листи з Америки на поклик шанувальників Лесі Українки // Лесин край. — 1997. — 27 грудня. — С.4.
 • Римська В. Під псевдонімом Олеся Зірка: До 120 річниці від дня народження О.П.Косач-Кривинюк, рідної сестри Лесі Українки // Лесин край. — 1997. — 24 травня. — С.5.
 • Римська В. Дорогі реліквії сім’ї Косачів // Лесин край. — 1996. — 3 серпня. — С.5.
 • Римська В. Мати Лесі Українки // Лесин край. — 1996. –19 червня. — С.7.
 • Римська В. Не загубилась доброта: 25 лютого у день народження Лесі Українки до отчого дому прийшли і приїхали гості // Лесин край. — 1995. — 15 березня. — С.4.
 • Римська В. Ювілеї з родини Косачів: Юрій Косач // Звягель-інформ. — 1994. — 2 грудня. — С.7.
 • Римська В. Захоплює, дивує, чарує… : Музей Лесі Українки // Лесин край. — 1994. — 6 серпня. — С.8.
 • Римська В. Золоті зорі Лесі Українки: До 121-ї річниці від дня народження // Радянський прапор. — 1992. — 22 лютого. — С.7.
 • Римська В. Повернення до отчого краю: Музей Лесі Українки у Новограді-Волинському // Радянська Житомирщина. — 1991. — 23 лютого. — С.7.
 • Римська В. Поборниця дружби: Лесі Українці присвячується // Радянський прапор. — 1990. — 24 лютого. — С.7.
 • Римська В. У Лесинім краю: До 120-річчя від дня народження Лесі Українки в музеї готується експозиція // Комсомольська зірка. — 1990. — 17 травня. — С.5.
 • Римська В. Мати Лесі Українки : до 140-річчя від дня народження Олени Пчілки // Радянський прапор. — 1988. — 29 липня. — С.4.
 • Римська В. Неповторна : Республіканське літературно-мистецьке свято «Лесині джерела // Радянський прапор. — 1989. — 5 серпня. — С.2.
 • Римська В. Глибока криниця духовності: Лесині джерела // Радянська Житомирщина. — 1989. — 2 квітня. — С.3.
 • Римська В. Червоними і чорними нитками: Про вишивки як вид декоративно-прикладного мистецтва // Радянський прапор. — 1988. — 2 листопада. — С.5.
 • Римська В., Кіпніс О. Знати, щоб боротися: педагогічні погляди Лесі Українки // Радянський прапор. — 1988. — 2 лютого. — С.6.
 • Римська В., Кіпніс О. Що до душі душею промовляти: Леся Українка про ідеал вчителя // Радянський прапор. — 1988. — 26 лютого. — С.6.
 • Римська В. Не закінчена книга: Музеї нашого міста і району // Радянський прапор. — 1987. — 6 червня. — С.4.
 • Римська В. Наша Леся: До 116-ї річниці від дня народження Лесі Українки // Радянський прапор. — 1987. — 25 лютого. — С.6.
 • Римська В. Лесин тихий дім: Музей Лесі Українки // Радянський прапор. — 1986. — 10 вересня. — С.5.
 • Римська В. Рушники в Лесиній оселі // Радянський прапор. — 1986. — 16 серпня. — С.4.
 • Римська В. Не тільки віршами… : Музей Лесі Українки // Радянська Житомирщина. — 1985. — 21 липня. — С.7.
 • Римська В. У вінок геніальної землячки : Тиждень Лесі Українки // Радянська Житомирщина. — 1985. — 6 березня. — С.5.
 • Римська В. Ще один лист Лесі Українки // Радянський прапор. — 1984. — 28 липня. — С.4.
 • Римська В. Улюблена в народі: У вінок Лесі Українки // Радянський прапор. — 1984. — 25 лютого. — С.5.
 • Римська В. Скарбниця історії: Музеї // Радянський прапор. — 1983. — 18 травня. — С.5.
 • Римська В. Наша сучасниця: До 112-ї річниці від дня народження Лесі Українки // Радянський прапор. — 1983. — 25 лютого. — С.6.
 • Римська В. Новоград-Волинський літературно-меморіальний музей Лесі Українки. — К.: Реклама, 1983. — 32 с., іл.
 • Римська В. Поет-інтернаціоналіст: Леся Українка // Радянський прапор. — 1982. — 17 грудня. — С.5.
 • Римська В. В гості до Лесі // Радянський прапор. — 1981. — 30 жовтня. — С.6.
 • Римська В. По залах музею поетеси // Радянський прапор. — 1978. — 2 серпня. — С.4.
Путівник «Лесина свята оселя»

Матеріали про життя і діяльність Римської В.О.

 • Весельський В. Берегиня літературно — меморіального музею Лесі Українки Віра Римська святкує ювілей // Звягель. — 2018. — 17 серпня. — С.7.
 • Герус Л. Берегиня Лесиної зорі : Римська В.О. — завідуюча музеєм Лесі Українки // Лесин край. — 1998. — 15 серпня. — С.3.
 • Герус Л. Життя у світлі Лесиної зорі // Час Полісся. — 2018. — 16 серпня. — С.4.
 • Герус Л. Одержимими не народжуються, ними стають // Лесин край. — 2008. — 14 серпня. — С.3.
 • Синельникова М. Берегиня Лесиної колиски / М.Синельникова // Новоград-Волинські новини. — 2013. — 16 серпня. — С.5.
 • Третяченко Т. Ювілей берегині Лесиного будиночка // Лесин край. — 2008. — 21 серпня. — С.10.
 • Явір Я. Берегиня Лесиного дому // Лесин край. — 2016. — 25 лютого. — С.8.
 • Явір Я. Віра Римська : «До 2021 року кількість екскурсій мільйон перевершить!» // Лесин край. — 2018. — 9 серпня. — С.2.

Матеріал підготували:

Соломончук В.В., провідний методист ЦМБ

Швецова О.С., бібліограф 1 категорії ЦМБ


Редакція — Онищук Л.В., директор МЦБС